четвртак, 30. април 2015.

Uticaj slatkiša na organizam

Nedavno obavljena studija na Kembridžu dokazala je da nam se od šećera spava.Naučnici su otkrili da šećer zaustavlja aktivnost oreksina – moždanih ćelija koje nas održavaju budnim (oreksini deluju i tako što nalažu telu da sagoreva kalorije).
Šećer iz slatkiša i pića može da izazove glavobolju. Migrene nastaju usled velikih promena, kao što su promene u spavanju ili ishrani.
 Ako unosite mnogo šećera, telo će da reaguje naprasno i pokušaće da se izbori sa njim i brzo će nivo šećera sa vrha opasti na minimum, a to može da izazove migrene i glavobolje.
Neka istraživanja sugerišu da konstantno visok nivo šećera u krvi može da ubrza starenje mozga koje se povezuje sa demencijom. Oni koji boluju od dijabetesa tipa 2 uglavnom obole i od demecije – najverovatnije zato što konstantno visok nivo šećera u krvi oštećuje krvne sudove, pa mozgu često manjka kiseonik i hranljive materije.


Sve kalorije koje se ne sagore skladište se u jetri u vidu masti, što vremenom jetru može dovesti u stanje u koje je dovodi i alkohol. Telo vremenom postaje neosetljivo na insulin, a on pomaže u skladištenju šećera u ćelije, pa pošto je manje aktivan, šećer ostaje u jetri u obliku masti. Jetra postaje masna i to je jedan od faktora rizika za oboljevanje od dijabetesa.

Zbog svih štetnih posledica koje šećer ima po organizam, trudite se da slatkiše jedete umereno i jedino ćete tako uspeti da očuvate vaše zdravlje.

Нема коментара:

Постави коментар